You are currently viewing ZIOŁA MAJĄ MOC! POZNAJ 11 ZIÓŁ, KTÓRE WARTO ZBIERAĆ W MAJU

ZIOŁA MAJĄ MOC! POZNAJ 11 ZIÓŁ, KTÓRE WARTO ZBIERAĆ W MAJU

Zioła mają moc!

 

Maj to szczególna pora roku, która sprzyja zbiorom niektórych liści, a także kwiatów.

 

Prezentujemy Wam nasz wiosenny, majowy niezbędnik, czyli 11 ziół, które rośnie tuż obok nas i ma niezwykłe walory terapeutyczne.

W rozmowie z Pauliną – pasjonatką ziół i autorką książki Konopne ABC rozwiewamy wszelkie niejasności. Paulina podpowiada jakie zioła warto teraz zbierać i co można z nich zrobić.

GDZIE ZBIERAĆ ZIOŁA?

P.S: Najlepiej z dala od zgiełku miast, ulic. Warto zrobić sobie dłuższy spacer, wybrać się pozamiejskie tereny, najlepiej ruderalne, gdzie nie ma wcale samochodów. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że zioła i rośliny nie są zanieczyszczone, są pozbawione szkodliwych substancji, które mogą nagromadzić się w korzeniach lub zielu, a przy okazji sami będziemy mogli pooddychać świeżym powietrzem.

KIEDY ZBIERAĆ ZIOŁA? 

P.S: To zależy co mamy zamiar zbierać. Generalnie unikajmy wczesnych poranków, kiedy rośliny mają na sobie jeszcze poranną rosę oraz chłodnych wieczorów. Na spacer po zioła najlepiej wybrać się w dzień słoneczny i bezdeszczowy.

Bluszczyk kurdybanek                           Mniszek lekarski 

JAK ZBIERAĆ ZIOŁA?

P.S: Staraj się zbierać poszczególne gatunki roślin do osobnych woreczków lub pojemników, oszczędzisz w ten sposób czas w kolejnych etapach. Zbieraj tylko tyle, ile potrzebujesz i ile jesteś w stanie przerobić. Podziel się z innymi 🙂 Jeśli potrzebujesz tylko ziele lub pąki, nie wyrywaj całej rośliny z korzeniami. Nie zbieraj roślin i grzybów chronionych, jeśli nie znasz jakiejś rośliny lub nie jesteś pewien w 100% to zrób zdjęcie i zostaw roślinkę, potem możesz skonsultować to z bardziej doświadczonym zielarzem.

Zupa krem z pokrzyw z dodatkiem oleju konopnego

CO MOŻEMY ZROBIĆ Z ZEBRANYCH ZIÓŁ? 

P.S: Zebrane surowce możemy wykorzystać do stworzenia nalewek i maceratów olejowych, aby potem uzupełnić domową apteczkę. Najprostszym jednak sposobem na zachowanie aktywnych składników ziół jest ich suszenie, a następnie przygotowywanie naparów lub mielenie i dodawanie ich jako aromatyczny dodatek potraw. Kolejnym łatwym sposobem na wykorzystanie mocy ziół jest zrobienie soku! Do tego idealnie nadaje się majowa pokrzywa. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Istnieje wiele przepisów, które zaskakują swoją niecodziennością, a przy tym smakiem. Uwielbiam pomysły Łukasza Łuczaja, który jest znawcą dzikiej kuchni. Moje majowe odkrycia to wegetariański kawior z pączków kwiatów bzu czarnego, kiszone stokrotki, marynowane kwiatostany babki zwyczajnej, pędy sosny oblane czekoladą, ravioli z nadzieniem z pokrzywy. Oczywiście są również klasyczne przepisy, które każdy zielarz obowiązkowo przygotowuje- takimi klasykami są: miodek z mniszku lekarskiego, nalewka z pędów sosny, suszona pokrzywa, syrop z kwiatów czarnego bzu.

Marynowane pączki mniszka lekarskiego                                                       Stokrotki

CO ZBIERAĆ W MAJU ?

P.S: Lista ta jest bardzo długa, a łąki i polany obfitują w różnorodność, praktycznie przez cały rok możemy znaleźć interesujące roślinki, które potem można wykorzystać do celów leczniczych lub zastosować je w kuchni. Maj jest wspaniałym miesiącem dla osób, które interesują się ziołami. Jest to miesiąc obfitości, polany i łąki są pełne drogocennych ziół. Często nie zdajemy sobie ze sprawy jak wiele leczniczych chwastów rośnie obok nas.

#1 Pokrzywa – królowa majowych łąk

#2 Mniszek lekarski

#3 Stokrotki

#4 Bluszczyk kurdybanek

#5 Jasnota biała i purpurowa

#6 Rumianek

#7 Pędy sosny

#8 Liście maliny

#9 Kwiaty bzu czarnego

#10 Fiołek trójbarwny

#11 Podbiał pospolity

Na sam koniec warto dodać, że jeśli samodzielnie zbieramy zioła, to pamiętajmy o dokładnym umyciu i oczyszczeniu, zwłaszcza kiedy np świeże liście mają trafić do sałatki.


Jeśli sami nie wybieracie się na spacery botaniczne lub nie macie pewności jak identyfikować zioła- nic straconego!

W naszym sklepie znajdziesz sproszkowane zioła, standaryzowane ekstrakty roślinne, kapsułki, krople.

Prosto z natury!

Mniszek lekarski – ekstrakt mikrocząsteczkowy

Mniszek lekarski, ekstrakt, 90 kapsułek, Pharmovit 

Slimvit – kontrola wagi, 60 kapsułek, Pharmovit Herballine

Immunivo Odporność dla dzieci, 50 ml, Izen Herbs

Dodaj komentarz