You are currently viewing Pokochaj siebie – czyli 33 sposoby na self care

Pokochaj siebie – czyli 33 sposoby na self care

Jeśli brakuje Ci równowagi w życiu, potrzebujesz więcej harmonii, chcesz poczuć szczęście i spokój koniecznie zaproś do swojego życia self-care.

Poniżej znajdziesz nasze porady, pomysły jak wprowadzić więcej self care i zaprosić self love do swojego życia.

1. Myśl o sobie dobrze

Wszystko zaczyna się od tego w jaki sposób o sobie myślimy, w jakiś sposób do siebie mówimy. Najlepszym sposobem jest traktowanie siebie jako swojego najlepszego przyjaciela… Dlatego następnym razem w stresującej lub trudnej sytuacji zastanów się jak byś powiedział do kogoś innego, do swojego przyjaciela.

2. Oddychaj

Wszystko zaczyna się od pierwszego wdechu. Każdy oddech traktuj jak nowy powiew życia.

3. Znajdź czas dla siebie i bliskich

Często jesteśmy zabiegani, zapracowani nie zatrzymujemy się dopóki coś nas nie zatrzyma. A tak bardzo ważne są chwile, które spędzamy z drugą osobą, z sobą samym. Czasem wystarczy złapać kogoś za rękę, przytulić i nawet nic nie mówić. Wystarczy, że jesteś!

4. Dobry sen

Wszyscy wiemy jak wpływa jakość snu na nasze życie. Kiedy jesteśmy wyspani, jesteśmy wypoczęci, pełni energii. Warto więc przed snem wywietrzyć pokój, odłożyć telefon, wziąć głęboki oddech. Regularny sen wpływa na nasz dobowy wewnętrzny system.

5. Praktykuj wdzięczność

Praktykowanie wdzięczności, to coś co możesz wyrażać przed snem. Poczucie wdzięczności podnosi poziom dobrego samopoczucia, pozwala uwolnić się od zazdrości, frustracji i strachu przed niepowodzeniami, wpływa na podniesienie poziomu naszej empatii, poprawia relacje osobiste i umacnia poczucie własnej wartości.

6. Poczuj energię

Jak poruszyć energię? Często możemy odczuć jej zastój, monotonię, ciężką atmosferę, stagnację.. Co zrobić? WPROWADŹ RUCH! Najlepszym sposobem jest poruszanie własnym ciałem, czasem zmiana postawy, wyprostowanie pleców, wymachy rąk potrafią dodać energii. Dobrym sposobem jest też stosowanie kadzideł. Rytuał okadzania pomaga w oczyszczeniu aury, podniesieniu energii. Zrób hałas, włącz muzykę, śmiej się głośno!

7. Rusz się!

Aktywność fizyczna to coś, co zdecydowanie dodaje energii każdego dnia. Wzrost endorfin i dopaminy związany z ruchem dodaje pozytywnego kopa do działania. Mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy mózg! I jest w tym ogromna prawda! Wyjdź na spacer, wybierz się na siłownię, fitness lub pójdź na basen – aktywność fizyczna pozwoli Ci nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale również doda Ci więcej energii na co dzień. Regularne ćwiczenia pozwolą Ci zwiększyć wydolność organizmu, kondycję, a także sprawią, że będziesz lepiej wyglądać. Jeżeli masz cellulit, nadmiarowe kilogramy lub Twoja skóra nie jest tak elastyczna, jak kiedyś, ćwiczenia to najłatwiejszy sposób na świeży i zdrowy wygląd.

8. Doceń naturę

Kontakt z przyrodą jest niezwykle ważny i są różne sposoby na połączenie z wszystkimi żywiołami, które tworzą esencję tego świata. Chcąc się uziemić możemy chodzić boso po trawie, przytulać drzewa, patrzeć na góry, trzymać kamienie i kryształy w ręku. Połączenie z wodą to kąpiel, prysznic, przebywanie wśród jezior i mórz. Z kolei ogień to żar, aby poczuć bliskość z ogniem, możemy rozpalić ognisko i wpatrywać się w płomienie, możemy wygrzewać się na słońcu. Jest to też ciepły uścisk dłoni i poczucie miłości w sercu. Dobrym sposobem, na to aby wzmocnić połączenie z powietrzem jest aromaterapia, wdychanie zapachów, zapalenie kadzideł i żywic oraz stosowanie praktyk oddechowych.

9. Praktykuj mindfulness czyli świadomą uważność

Inaczej mówiąc, mindfulness to celowe kierowanie swojej uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili – tu i teraz Nie jest to wracanie do przeszłości, ani wybieganie w przyszłość. Bycie obecnym tu i teraz to świadome doświadczanie emocji, otaczającego świata, osób, myśli.

10.Zrób coś dobrego

„Skupienie się na sobie zabija empatię, nie mówiąc o współczuciu. Kiedy koncentrujemy się na sobie, nasz świat się kurczy, bo nasze problemy i zaabsorbowanie nimi przesłaniają wszystko inne. Kiedy natomiast skupiamy się na innych, nasz świat się powiększa. Nasze własne problemy odsuwają nas na peryferie umysłu, przez co wydają się mniejsze, wzrasta natomiast nasza zdolność do łączenia się z innymi”. Daniel Goleman – Inteligencja społeczna

11. Zaplanuj swój dzień

Zaplanuj swój dzień! Spisz swoje działania i cele. Odpowiednie zarządzanie czasem pomoże Ci sprawić, że dzień będzie przebiegał spokojniej, a Twoje działania będą bardziej efektywne

12. Uwolnij się od bałaganu

Bałagan w głowie równa się bałagan w życiu, a żeby uporządkować myśli w głowie warto zacząć od porządków wokół swojego otoczenia. Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy, nadmiaru

13. Śmiej się!

Śmiech relaksuje, dotlenia, rozładowuje stres i zdenerwowanie, hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi bóle głowy i mięśni.

14. Czas na książkę

Karm swój umysł dobrymi rzeczami. Książka nie tylko ma świetny wpływ na naszą pamięć, ale także rozwija wyobraźnię i zwiększa zasób słownictwa jakim się posługujemy.

15. Doceń siebie

Zobacz ile już za Tobą, ile nowych doświadczeń, przygód, znajomości. Celebruj swoje sukcesy te małe i duże, doceniaj każdy moment!

16. Przebacz sobie

Każdy czasem popełnia błędy, co zrobić w sytuacji kiedy czegoś żałujemy…? Spróbuj wyciągnąć wnioski i lekcje z danej sytuacji, aby nie powtórzyła się drugi raz. Self-care to również przebaczanie sobie i innym..

17. Przytulaj

Bliskie kontakty są ważne dla twojego dobrego samopoczucia. Najlepszym sposobem na pielęgnowanie i utrzymywanie bliskich relacji jest poświęcenie czasu i energii na budowanie relacji z innymi. Udowodniono, że przytulenia dodaje pozytywnej energii, łagodzi stres, buduje bliskość z drugim człowiekiem. Poczucie bycia kochanym dodaje skrzydeł!

18. Może palcem po mapie – mapa marzeń

Mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i celów na najbliższy okres. Pozwala skupić się na priorytetach, celach. Pomoże Ci ustalić, o czym tak naprawdę marzysz i zmotywuje Cię do działania. Dodatkowo, jeżeli powiesisz ją gdzieś na widoku, będzie stale przypominać Ci o Twoich marzeniach, dzięki temu szybciej je zrealizujesz.

Pokochaj siebie – czyli 33 sposoby na self care

19. Świadomie wybieraj produkty

Sprawdzając różne badania zauważyliśmy, że część z produktów spożywczych ma nadzwyczaj cenne właściwości , które wpływają na nastrój i humor.

Jak się okazuje produkty bogate w kwas foliowy, kwasy omega-3 i omega-6, witaminy, a także te które zawierają tryptofan, niezbędny do wydzielania serotoniny, zwanej hormonem szczęścia przyczyniają się do osiągnięcia lepszego nastroju na co dzień. Spożywanie pokarmów wpływa na nasze zdolności poznawcze, zdolność pamięci i emocje, tak więc zrównoważone odżywianie odgrywa ważną rolę w naszym modelu myślenia i zachowaniu.

20. Zdrowa suplementacja

Według zaleceń dietetyków, aby dostarczyć wszystkie potrzebne organizmowi składniki odżywcze, powinniśmy zjeść co najmniej od pięciu do dziewięciu porcji owoców i warzyw każdego dnia. I to jeszcze wcale nie koniec wszystkich produktów, które powinniśmy spożywać. Osoby nie jedzące mięsa mają inne zapotrzebowania, osoby starsze czy dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, aby zlokalizować braki w swojej diecie i w zgodzie z tym odszukać pasujących do własnych potrzeb suplementów.

21. Detox informacyjny

Włącz tryb offline! Spróbuj ograniczyć korzystanie z social media do koniecznego minimum

22. Posłuchaj relaksacyjnej muzyki

Czy doświadczyliście kiedyś uczucia spokoju po koncercie gongów i mis tybetańskich albo mis kryształowych? Liczne badania wykazały, że wibracje płynące z tych instrumentów muzycznych obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają wewnętrzne napięcie, a nawet wspomagają procesy trawienne, poprzez docieranie do systemu nerwowego.

23.Przygotuj ziołową kąpiel

Ziołowa kąpiel to świetny sposób na naturalną pielęgnację skóry. Daje też odprężenie i minimalizuje skutki stresu po wyczerpującym dniu, a lecznicze składniki roślin wchłaniane przez skórę mają zbawienny, terapeutyczny, kojący i oczyszczający wpływ na ludzki organizm.

Ważnym elementem takiego ziołowego rytuału jest: temperatura wody oraz czas kąpieli.

Korzystając z mieszanki CALM polecamy 10 minutową kąpiel w dosyć ciepłej wodzie, temperatura około 36 C zwiększy ukrwienie skóry, rozluźni mięśnie i zwiększy odprężenie i zrelaksowanie..

W przypadku kąpieli rozluźniającej mięśnie i relaksującej, której optymalny czas wynosi 15 minut, wykorzystujemy temperaturę 26-35 stopni C, w tym przypadku idealnie sprawdzi się mieszanka ziół RELAX

Natomiast hartującą i pobudzającą kąpiel możemy uzyskać przebywając kilka minut w wodzie o niższej temperaturze do 25 stopni C, do której możemy dodać mieszankę ziół HAPPY

Ważnym elementem pielęgnacyjnym kąpieli ziołowej jest także delikatne osuszenie ciała po wyjściu z wody, a także wklepanie odpowiedniego dla potrzeb naszej skóry balsamu. W tym celu, aby uzupełnić kąpiel ziołową, warto sięgnąć po produkty kosmetyczne, których receptura została opracowana na bazie ziół. My oczywiście polecamy kosmetyki z dodatkiem Cannabis Sativa L.

24. Domowe spa

Każdy potrzebuje chwili relaksu i najlepsze jest to, że sami możemy przygotować sobie odprężającą kąpiel, zrobić automasaż, nałożyć maskę na twarz, zadbać o skórę.

25.Wycieczka za miasto

Gwar, hałas samochodów, spaliny, zanieczyszczone powietrze to nieodłączny element życia w mieście. Te uroki nasilają się proporcjonalnie wraz z wielkością miasta. Czy tego naprawdę chcesz? Pozwól sobie na wycieczkę za miasto. Czystsze powietrze, brak świateł, tylu samochodów i hałasu pozwala odpocząć od wszechogarniających bodźców. Wycieczka poza miasto pozwala usłyszeć śpiew ptaków, zobaczyć nocne niebo, usłyszeć wiatr, zwolnić..

26. Kąpiel leśna, czyli Shinrin-yoku w praktyce

Co odróżnia zatem zwykły spacer od kąpieli leśnej? Kąpiele Leśne to zanurzanie się w atmosferze lasu. To przebywanie w lesie w pełni uważności i czerpanie z darów, jakie daje nam las. Jest to łączenie się z przyrodą wszystkimi zmysłami poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch i smak oraz wewnętrzne zmysły czucia. To wyciszenie i zauważenie tego, co dzieje się wokół nas.

27. Poranny journaling

Spisywanie swoich myśli pomaga uporządkować bałagan, chaos myśli i mętlik w głowie.

28. Aromaterapia

Wiele osób twierdzi, że aromaterapia przynosi uczucie duchowego dobrostanu. Stosowane od tysiącleci kadzidła są przykładem tego, że zapachy mogą wpływać na duszę, umysł  i ciało.

Olejki eteryczne, które występują w roślinach, kwiatach, ziołach zachwycają swoim zapachem i aromatem. Często przechadzając się po lesie czy po łące naszą uwagę przykuwają poszczególne zapachy. Jedne podobają  się  nam bardziej, inne mniej. Niektóre zapachy zostają z nami na lata i przywołują niezwykle przyjemne wspomnienia.

29. Aromaterapia konopna?

Konopie to bogactwo olejków eterycznych, wśród najczęściej występujących można znaleźć Pinen, Linalol, Kariofilen, Mircen, Limonen. Te olejki znane są z właściwości immunostymulujących, wpływają na poprawę nastroju i samopoczucia, a także działają przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Uspokajają i relaksują, Pinen rozszerza oskrzela, może działać jako środek wykrztuśny i antyseptyczny. Za zapach lawendy lub konwalii odpowiada Linalol, który również występuje w konopiach, znany jest z właściwości relaksujących i uspokajających.

30. Okadzanie

Okadzanie jest praktyką uważności, która zwiększa świadomość i duchowość. Potrafi wpłynąć na nasze otoczenie, ale przede wszystkim na nas samych. Smużenie podnosi energię, oczyszcza złą energię. Rytualnie praktyki stosowane już tysiące lat temu łączone z wielkimi ceremoniami, podkreślały charakter wydarzeń, dodawały magii, pobudzały zmysły, dodawały otuchy, pewność.

31. Śpiewaj, słuchaj muzyki

Muzyka potrafi zrelaksować, uspokoić zmysły, redukuje stres, rozwija i poprawia funkcjonowanie mózgu, przeciwdziała depresji, wyzwala twórczość, polepsza efektywność w pracy, wpływa na koncentrację, potrafi przynieść sporo przyjemności.

32. CBD, czyli coś bardzo dobrego!

W badaniach przedklinicznych i klinicznych wykazano, że niskie dawki CBD z konopi wykazują właściwości przeciwlękowe lub wyciszające. Z powodzeniem ekstrakty konopne mogą być stosowane podczas wsparcia terapii dla osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego czy depresją. Kannabinoidy wpływają na jakość snu, ułatwiają zasypianie, wpływają na stan ogólnego samopoczucia i kondycji psychofizycznej.

Kolejnym ważnym schorzeniem, w którym konopie mogą okazać się pomocne to ból neuropatyczny, który może być trudny do opanowania za pomocą zwykłych leków przeciwbólowych. Stosowanie konopi może przynieść ulgę w bólu, rozluźnienie mięśni. Podobne pozytywne rezultaty zauważono u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Konopie mogą przyczynić się do poprawy komfortu życia, zmniejszają stany zapalne i działają przeciwbólowo.

Istnieją także teorie, że niektóre stany bólowe, w tym fibromialgia, migrena i zespół jelita drażliwego, są spowodowane niedoborem endokannabinoidów Ze względu na tę teorię, celowanie w układ endokannabinoidowy za pomocą CBD jest coraz powszechnym sposobem leczenia objawowego tych stanów.

33. Pokochaj swoje wewnętrzne dziecko

Wewnętrzne dziecko to suma doświadczeń pozytywnych i negatywnych, które zebraliśmy w relacji z rodzicami i innymi bliskimi osobami. Jest to część naszego Ja – naszej niewinności, ciekawości, ekscytacji. Daj sobie przyzwolenie na spontaniczność, głośny śmiech, radość odkrywania świata. Pozwól sobie na pochylenie się nad dzieckiem, przytulenie, pełną akceptację.

Z wprowadzaniem praktyk self-care jest podobnie jak z zaczynaniem terapii kannabinoidowej. Trzeba zacząć od małych kroków. Aby osiągnąć długotrwałe efekty trzeba być konsekwentnym i systematycznym.

Temat selfcare dotyczy rozwoju duszy, ciała i umysłu. Holistyczne podejście sprawia, że możemy zadbać o siebie na każdym poziomie, zarówno duchowym jak i fizycznym. Jak widać, są to proste sposoby, które sprawdzają się w codziennym życiu. Tak naprawdę nie muszą zajmować dużo czasu, kilka minut poświęconych własnej osobie na pewno wywrze pozytywny aspekt na całe życie.

Dbanie o siebie jest niezbędne do budowania odporności na stresory w życiu, których nie można wyeliminować. Kiedy podejmiesz kroki, aby zadbać o swój umysł i ciało, będziesz lepiej przygotowany do życia jak najlepiej.

A jakie są Twoje sposoby na selfcare?

Dodaj komentarz