Świąteczne klimaty coraz bliżej, dlatego jeśli macie ochotę na konopne eksperymenty w kuchni zapraszamy do poznania naszych kulinarnych propozycji.
Kuchnia konopna- czyli smacznie, zdrowo, roślinne i z dużą dawką dobrego nastroju.
Konopie w kuchni to świetna okazja do zaskoczenia bliskich, pokazania innego oblicza konopi, porozmawiania o konopiach, a przede wszystkim pokazanie, że konopie da się lubić. Konopie to prawdziwy SUPERFOOD, warto mieć je w kuchni i dodawać każdego dnia!
Czy wiecie, że mamy nawet tradycyjne świąteczne dania z dodatkiem konopi? Otóż zupa nazywana siemieniotką, konopianką to danie pochodzące ze Śląska, która serwowana była właśnie jako danie wigilijne. Główny składnik to nasiona konopi. Jak widzicie zatem, konopie są wpisane w naszą świąteczną tradycję. Warto więc ją kontynuować lub tworzyć swoje nowe odsłony.
Dzisiaj dzielimy się z Wami naszymi propozycjami na smaczne, szybkie i ciekawe dania świąteczne.
Fasolowe brownie konopne
Ciekawy przepis, obłędnie czekoladowe ciasto w wersji FIT. Każdy uwielbia pozwolić sobie na coś słodkiego w święta, dlatego z czystym sumieniem polecamy taką wersję konopnego brownie. Jest bez mąki, bez cukru i bez masła. Powiecie jak to możliwe? Czy to dobrze smakuje? Otóż – smakuje wybornie! Fasolowa wersja brownie jest wspaniała w smaku, a przy tym niskokaloryczna. Na samą myśl już nam cieknie ślinka.

Składniki na brownie
- 1 puszka fasoli czerwonej
- 3 jajka
- 3 łyżki kakao
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 10 daktyli
- 40g nasion konopi
- 3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Przepis jest niezwykle prosty. Zacznij od namoczenia daktyli, wystarczy 15m w gorącej wodzie, a fasolę odsącz i przepłucz pod bieżącą wodą.
Do tego przepisu często używamy Thermomixu, dzięki czemu robi się je w 5 minut. Do pojemnika wrzucamy fasolę i daktyle i wszystko blendujemy na gładką masę. Do cały czas włączonego Thermomixu pojedynczo wrzucamy jajka, olej kokosowy, kakao i proszek do pieczenia. Blendujemy całość na wysokich obrotach przez 2-3 minuty i gotowe. Na sam koniec dodajemy skórę z pomarańczy i nasiona konopi. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku przez ok 35-40 minut lub do suchego patyczka.
Pierniczki konopne
Jeśli lubicie pierniczki, ten przepis jest dla Was!
Potrójnie konopne ciasteczka z pewnością przypadną do gustu niejednemu wielbicielowi toruńskich pierników.
Do ich przygotowania użyliśmy mąkę konopną oraz łuskane nasiona konopi, które nadają ciekawej tekstury, a także dodają cennych właściwości zdrowotnych. Aby jednak nadać pierniczkom jeszcze większej medycznej mocy, do przygotowania płynnej masy miodowej można użyć masełka konopnego.

Składniki na około 35/40 sztuk:
- 200 g mąki pszennej
- 50g mąki konopnej
- 50 g zmielonych migdałów
- 30g łuskanych nasion konopi
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1 pomarańcza (skórka + sok)
- 3 łyżeczki przyprawy korzennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 200 ml płynnego miodu
- 85 g masła (może być konopne)
Przygotowanie:
Pierniczki zaczynamy od przygotowania płynnej masy miodowej. W tym celu najlepiej zaopatrz się w garnek z grubym dnem, następnie podgrzewaj masło i miód, do momentu całkowitego rozpuszczenia się masła. Na koniec dodaj sok oraz skórkę otartą z jednej pomarańczy i odstaw masę do schłodzenia. W tym czasie w dużej, osobnej misce wymieszaj suche składniki.
Kiedy masa jest już tylko lekko ciepła, przechodzimy do akcji i przelewamy ją do miski z suchymi składnikami, mieszamy do momentu powstania jednolitej, lekko kleistej masy i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Po tym czasie, uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego i ułóż na blaszce wyłożonym papierem do pieczenia, pamiętając o tym, że pierniczki znacznie urosną, więc zachowaj większe odstępy. Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 170 C około 20 minut.
Choć pierniczkom bardzo trudno się oprzeć, warto poczekać bowiem najlepiej smakują dzień lub dwa po upieczeniu, zwłaszcza kiedy się kończą, ale są tak mięciutkie, że aż rozpływają się w ustach.
Czekoladki z nadzieniem konopnym
Coś dla prawdziwych łasuchów, ten przepis jest zdecydowanie mniej FIT, ale jest wart grzechu!

Składniki:
- 200g czekolady gorzkiej
- 150g pasty z orzechów laskowych
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 3 łyżki łuskanych nasion konopi
Przygotowanie:
Przygotowanie czekoladek, zaczynamy od rozpuszczenia czekolady w kąpieli wodnej. W tym celu połam czekoladę na małe kawałki i umieść w szklanej misce.
Jak zrobić kąpiel wodną?
Do małego garnka nalej niewielką ilość wody, a szklaną miskę umieść nad garnkiem i podgrzewaj na niewielkim ogniu do rozpuszczenia czekolady. Rozpuszczanie czekolady w kąpieli wodnej jest bardzo proste, warto jednak pamiętać, aby miska nie dotykała wody oraz aby masa czekoladowa nie przekroczyła temperatury 50C, bowiem może się ściąć.
Rozpuszczoną czekoladą równomiernie pokrywany wnętrze foremek (około 1 łyżeczka na jedno zagłębienie) i chowamy całość do lodówki na około 15 minut.
W tym czasie możemy przygotować nadzienie czekoladek. W osobnej misce rozpuszczamy olej kokosowy oraz pastę z orzechów laskowych, możemy zrobić to w kąpieli wodnej lub używając do tego celu małego rondelka. Mieszamy do momentu powstania jednolitej masy i dodajemy łuskane nasiona konopi. Masę na nadzienie można odstawić na 10 minut do lodówki, przez co odrobinę stwardnieje i znacznie ułatwi to dalszą pracę oraz napełnianie foremek.
Przechodząc do kolejnego etapu, pamiętajmy, aby wypełniać foremki do 2/3 wysokości. Kiedy mamy już foremki napełnione, wstawiamy je ponownie do lodówki, aby łatwiej pokryć je ostatnią warstwą czekolady.
Jeśli w tym czasie, czekolada w misce nie jest już tak plastyczna, można ją po raz kolejny lekko podgrzać w kąpieli wodnej i przejść do ostatniego kroku.
Tak przygotowane czekoladki chowamy do lodówki na kilka minut, po czym nie pozostaje już nic innego, jak tylko rozkoszowanie się tym obłędnym smakiem.
Jak zrobić masło konopne? Dowiedz się z KONOPNEGO ABC!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konopi i jej właściwości, a przy tym poznać metody na przygotowanie własnych ekstrakcji konopnych oraz poznać tajniki kuchni konopnej?

Sprawdź koniecznie książkę Konopne ABC.
Odkryj terapeutyczne właściwości konopi
i wprowadź konopie do swojego życia z książką
„Konopne ABC- gdzie teoria łączy się z praktyką”
Pierożki z buraka
Niezwykle urokliwe połączenie. Burak + feta+ nasiona konopi Niebo w gębie!

Składniki na 4 porcje:
- 2 duże okrągłe buraki –
- sok z 1 cytryny
- 40 g łuskanych nasion konopi
- 100 g sera typu feta
- 1 łyżka miodu płynnego
- 1 ząbek czosnku
- listki z 3 gałązek świeżego tymianku
- 1/4 łyżeczki soli
- szczypta pieprzu
Przygotowanie:
Nasze buraczki są ugotowane w specjalne marynacie, ale równie dobrze można do tego dania użyć surowych buraków. Buraki kroimy na mandolinie na jak najcieńsze plasterki. W osobnym naczyniu łączymy ser feta, nasiona konopi, doprawiamy sokiem z cytryny, solą , pieprzem czosnkiem i ziołami. Jeśli używacie surowych buraków przed nałożeniem farszu zamarynujcie plasterki buraka. W tym celu wystarczy pomieszać oliwę, sok z cytryny i sól i tak powstałą marynatą polewamy plastry buraka. Marynujemy je co najmniej przez godzinę.
Następnie na plaster buraka nakładamy farsz. Możemy zrobić pierożka tylko z jednego plastra składając go na pół lub można zrobić pierożki typu ravioli (przykładając drugi plaster na górę). Dzięki temu więcej farszu zmieści się do środka.
Krążki cebulowe
Krążki cebulowe to mała przekąska, niezwykle smaczna. Dzięki temu, że do ciasta użyliśmy piwa jest chrupiące i lekkie.(Polecamy użyć piwko konopne) Aby podkręcić smak jeszcze bardziej użyliśmy ziołowej mieszanki składającej się z oregano oraz suszu konopi siewnej, takiego jak używamy do przyrządzania naparów.

Składniki:
- 2 + 1 szklanki mąki uniwersalnej
- 2 łyżeczki suszonego ziela konopi siewnej
- 2 łyżeczki czosnku w proszku
- 2 łyżeczki suszonego oregano
- sól i pieprz do smaku
- 1 szklanka zimnego piwa konopnego
- 1 szklanka zimnej wody gazowanej
- 3 duże cebule
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Cebulę kroję poprzecznie na grube plastry ok 0,5/ 1 cm i rozdzielam na pojedyncze krążki, przekładam do pojemnika i zalewam mlekiem. Można pominąć ten krok, jeśli zabieracie się do smażenia od razu, jednak dzięki temu cebula nie jest tak surowa, ani ostra w smaku i najważniejsze cały czas jest bardzo chrupiąca, następnie przechodzę do przygotowania ciasta.
W misce łączę 2 szklanki mąki, ziele konopi, oregano, czosnek w proszku, pieprz oraz odrobinę soli. Piwo konopne oraz wodę gazowaną łączę razem w osobnym dzbanku i stopniowo mieszam z suchymi składnikami. Aby nasze krążki cebulowe były bardziej chrupiące, lekkie i ciasto przypominało tempurę, starajmy mieszać je jak najkrócej, nie martwcie się jeśli zostaną jakieś grudki, to w niczym nie przeszkadza!
Tuż przed smażeniem wyjmuję krążki cebuli z pojemnika z mlekiem, wysuszam je na ręczniku papierowym i rozgrzewam olej. Następnie pierścienie cebuli obtaczam w pozostałej mące i pozbywam się nadmiaru, używając do tego na przykład sitka. Następnie zanurzam cebulę w cieście i smażę do uzyskania pięknego złotego koloru. Kiedy są już gotowe, przekładam krążki na papier kuchenny, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
> Czy konopie mogą być superżywnością?