Prozdrowotny wpływ zielonych warzyw na zdrowie człowieka jest ogólnie znany. Jednak mało osób wie, że świeże liście konopi również mogą być spożywane i traktowane jak zielone warzywa pełne chlorofilu, podobnie jak szpinak, sałata, jarmuż, natka pietruszki czy pokrzywa.
Wrzesień i październik to intensywny czas zbiorów konopi, warto w tym momencie odwiedzić lokalnego rolnika, aby zdobyć sezonowe produkty takie jak liście konopi. W jakim celu? Świeże liście możemy wykorzystać na sok, który jest niesamowitą bombą chlorofilowo- witaminową.
Dlaczego warto spożywać liście konopi?
Mnogość produktów konopnych daje niesamowite możliwości do stosowania. Większość osób stosuje konopie już w ususzonej wersji w postaci waporyzacji, inhalacji, naparów lub przetworzonej w postaci olejków CBD. Liście, które często postrzegane jako produkt uboczny również kryją w sobie cenne wartości odżywcze i terapeutyczne. Świeże liście jakże cenne i wartościowe, na ten moment są niedocenianie, ale niestety również mało powszechne i trudno dostępne na rynku.
Chlorofil
Podczas normalnego procesu suszenia konopie tracą swój barwnik chlorofilowy, formy kwasowe kannabinoidów tracą grupę karboksylową i tym samym zmieniają swoją strukturę biochemiczną i właściwości. Podczas gdy zwykle chlorofil jest usuwany z produktów CBD, liście konopi są nim wypełnione.
Chlorofil odpowiada za zielony barwnik roślin, jest to często bagatelizowany składnik warzyw. Skoncentrowana postać energii słonecznej w postaci chlorofilu znana jest z tego, że wpływa na wzrost samopoczucia, dodaje energii do działania, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich. Ten zielony barwnik wspomaga układ pokarmowy, wpływa na poprawę funkcjonowania wątroby, żołądka, jelita grubego czy trzustki. Chlorofil znany jest także z właściwości antyoksydacyjnych, walczy z wolnymi rodnikami, pobudza proces utleniania i wpływa na szybkość regeneracji komórek, tym samym wpływa na opóźnienie procesów starzenia. Pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu, a także wspomaga leczenie stanów zapalnych. Jest też dobrym stymulantem wpływającym na poprawę działania układu immunologicznego.

Kwasowe formy kannabinoidów
Świeże liście konopi to bogactwo kwasowej formy kannabinoidów. CBDA jest kwasowym prekursorem CBD, do tej pory obok THC najlepiej przebadanego z kannabinoidów. Gdy konopie są w stanie wzrostu produkują ten związek, nie CBD. Z chwilą ścięcia i procesu suszenia kwasowa forma powoli i naturalnie zaczyna się przekształcać w CBD. Dużym atutem spożywania konopi na surowo jest zatem fakt, że nie powodują efektów odurzenia, gdyż kannabinoidy w kwasowej formie nie są psychoaktywne. CBDA jest coraz częstszym tematem badań laboratoryjnych i wśród właściwości tej kwasowej formy CBD można znaleźć informacje o silnych właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych, obniżających niepokój. CBDA redukuje mdłości i wymioty, jak również ważne jest to, że przypisuje się mu właściwości przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku nowotworu piersi. Zaletą surowych konopi jest zatem to, że spożywane w większych ilościach dostarczają sporą dawkę kwasowych form kannabinoidów.
Olejki eteryczne
Świeże liście konopi źródło naturalnych olejków eterycznych i choć najwięcej z nich występuje w dojrzałych kwiatostanach, to liście również je zawierają, o czym może świadczyć charakterystyczny konopny zapach. Wśród najczęściej występujących związków eterycznych w konopiach można znaleźć Pinen, Linalol, Kariofilen, Mircen, Limonen.
Terpeny to olejki eteryczne, które słyną z właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybicznych i antywirusowych. Limonen odpowiada za cytrusowy zapach rośliny, znany jest z właściwości immunostymulujących, wpływa na poprawę nastroju i samopoczucia, a także może działać przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Stosowany wewnętrznie bywa pomocny w łagodzeniu problemów gastrycznych i trawiennych. Jego działanie jest także badane pod kątem walki z nowotworem piersi. Z kolei Pinen o wyraźnym żywicznym zapachu sosny i jodły działa jak naturalny antybiotyk, rozszerza oskrzela, może działać jako środek wykrztuśny i antyseptyczny. Za zapach lawendy lub konwalii odpowiada Linalol, który również występuje w konopiach, znany jest z właściwości uspokajających i relaksujących, może wpływać na redukcję uczucia napięcia i niwelować poczucie lęku, a także znany jest z działania nasennego. Oprócz tego wiadomo o jego działaniach przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych i przeciwzapalnych. Kolejnym często występującym terpenem w konopiach jest Mircen, jest to olejek eteryczny który charakteryzuje się ziemistym lekko piżmowym zapachem, występuje również w chmielu, cytrusach, eukaliptusie czy mango i charakteryzują go wyjątkowe właściwości. Udowodniono, że może wpływać na spotęgowanie efektów i szybkość działania niektórych z kannabinoidów, ale znany jest również z silnych właściwości przeciwbólowych i uznawany jest jako naturalny antybiotyk. Z kolei Kariofilen to olejek eteryczny, który występuje również w bazylii, pieprzu, cynamonie i ma charakterystyczny ostry, pieprzny zapach. Jest to terpen, który wchodzi w interakcję z układem endokannabinoidowym i łączy się z receptorem CB2, a jak wskazują badania może być doskonałym środkiem przeciwbólowym zwłaszcza przy leczeniu bólu neuropatycznego oraz przy stanach zapalnych stawów i mięśni.
W jaki sposób można wykorzystać świeże liście konopi?
Zdecydowanie więcej korzystnych efektów przyniesie spożywanie liści na surowo niż poddanie ich obróbce przy wysokiej temperaturze. Najprostszą formą stosowania takiej postaci konopi jest więc dodanie listków do sałatki. Warto jednak pamiętać, aby wybierać listki jak najmniejsze, duże bowiem zaopatrzone są w mikrowłoski, które mogą podrażniać ścianę żołądka. Dużo lepiej zrobić z nich pesto, podobnie jak te z bazylii. Najlepszą ze wszystkich metod jest dodawanie liści do koktajlu owocowego lub wyciskanie soku. Picie świeżego soku z liści konopi bez wątpienia wpisuje się w ramy żywności typu RAW, która opiera się na przekonaniu iż najzdrowsze są dla organizmu są produktu nieprzetworzone, gdyż zawierają największą ilość naturalnych enzymów. Wyciskając świeży sok z liści nie uzyskamy dużej ilości, jednak będzie to bardzo skoncentrowany i bogaty w cenne elementy zielony sok. Można go łączyć z innymi produktami lub nawet zamrozić i stosować jako cenne shoty chlorofilowo – witaminowe w chwilach przemęczenia i osłabienia organizmu.

Sok konopny może być również doskonałym dodatkiem do pierogów, naleśników, a także domowego makaronu.
Znajdź przepis w książce KONOPNE ABC!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konopi i jej właściwości, a przy tym poznać metody na przygotowanie własnych ekstrakcji konopnych oraz poznać tajniki kuchni konopnej?

Sprawdź koniecznie książkę Konopne ABC.
Odkryj terapeutyczne właściwości konopi
i wprowadź konopie do swojego życia z książką
„Konopne ABC- gdzie teoria łączy się z praktyką”
Surowe konopie dają nam wiele korzyści, stanowią cenne źródło kwasów, witamin i chlorofilu, karotenoidów czy wartościowych mikroelementów takich jak cynk, potas, żelazo czy wapń. Wysoce przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości, bogactwo wartości odżywczych, występowanie kwasowych form kannabinoidów daje nowe spojrzenie na tą część rośliny i stawia ją na równi z innymi wartościowymi zielonymi warzywami.
Warto więc skorzystać z okazji jakie dają nam świeże liście, aby czerpać jeszcze więcej zdrowotnych właściwości płynących z konopi.