Dlaczego warto wybrać waporyzację i jak działa waporyzator?
Termin waporyzacja pochodzi z języka angielskiego (vaporize) i oznacza odparowywać. Obecnie, używamy go na określenie bezdymnego sposobu inhalowania suszu za pomocą vaporizera. W trakcie waporyzacji nie dochodzi do spalania, ponieważ znajdujący się w waporyzatorze susz zostaje tylko podgrzany. Dzięki temu uzyskujemy maksimum substancji aktywnych z suszu, bez substancji smolistych pojawiających się w trakcie palenia.
Waporyzacja to zdrowa alternatywa dla tradycyjnego palenia.
Poleca się ją nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także do celów medycznych
Jaki waporyzator wybrać?
W zależności od przeznaczenia można wybrać waporyzator przenośny lub waporyzator stacjonarny. Jak wskazuje sama nazwa przenośny vaporizer można wszędzie zabrać ze sobą, jego mały kształt pozwala schować go do torebki i korzystać gdzie tylko mamy na to ochotę. Takie waporyzatory są również dyskretne i bardzo poręczne. Z kolei waporyzator stacjonarny to większe urządzenie, które można stosować w domu, idealny do stosowania jeśli zależy nam na wygodzie, wydajności i bardzo małym zużyciu energii. Jego solidna obudowa gwarantuje stabilną pozycję. Kolejną zaletą vaporizera stacjonarnego jest to, że można z niego korzystać na wiele sposobów oraz to, że może korzystać z niego kilka osób.
Zwykle waporyzatory mają szeroki zakres temperaturowy, który można ustawiać ręcznie. Zakres temperatur zwykle waha się między 40ºC a 300ºC. Jaka temperatura do waporyzacji jest najlepsza? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od posiadanych ziół i surowca zielarskiego. Im niższa temperatura waporyzacji, tym więcej otrzymamy olejków eterycznych z zioła. Im wyższa temperatura, tym smak pary możliwe, że będzie mniej aromatyczny.
Jak wybrać waporyzator?
Zastanawiając się jaki jest najlepszy waporyzator należy wziąć pod uwagę to czy chcemy go zabierać ze sobą, czy lepiej korzystać z waporyzatora w domu. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to pojemność komory na susz, sposób ładowania baterii niewątpliwie zakres temperatury waporyzacji czy możemy ją kontrolować czy jest ustawiona na określoną moc. Warto również zwrócić na czas nagrzewania się waporyzatora. Dużym plusem waporyzatorów przenośnych jest szybki okres nagrzewania, już po kilku, czasem 20-30 sekundach można już z nich skorzystać, w przypadku waporyatorów stacjonarnych okres wydłuża się nawet do 10 minut.
Szeroki wybór waporyzatorów na naszej stronie na pewno pozwoli wybrać odpowiedni model w korzystniej cenie.
Jakie waporyzatory są najczęściej wybierane?


Jakie ziołą można waporyzować?

Do waporyzacji można używać przeróżne zioła jak również idealnie sparawdza się susz CBD.
Jednakże równie dobrze sprawdza się:
- jaśmin
- tymianek
- werbena cytrynowa
- trawa cytrynowa
- chmiel
- lawenda
- damiana
- waleriana
- mięta
- rumianek
- bez czarny
- eukaliptus
- bazylia
- babka płesznik
Rekomendowana temperatura waporyzacji:
- susz CBD → 160 -180 °C
- susz CBC → 220 °C
- susz CBN → 185 °C
- susz THC → 140-160 °C
- Damiana: 190 °
- Waleriana: 200 °C
- Lawenda: 130 °C
- Trawa cytrynowa: 140 °C
- Rumianek: 190 °C
- Chmiel: 160 °C

Każde z ziół posiada inne właściwości i może być stosowane przy różnych przypadkach. Zioła bogate w liczne substancje chemiczne, flawonoidy czy olejki eteryczne mogą działać pobudzająco lub relaksująco i uspokajająco, duża część ziół posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, antyseptyczne dzięki czemu nie tylko mogą wpływać na hamowanie procesów zapalnych, ale również dzięki obecności licznych związków lotnych mogą pobudzić zmysły, wpłynąć pozytywnie na nastrój, psychiczne lub fizyczne samopoczucie.